Свято-Успенський жіночий монастир

 Адреса

вул. Шевченка, 14, с.Угля Тячівського р-ну Закарпатської області, 90514,

настоятелька – ігуменя Єкатерина (Стан); тел. (03134) 5-94-78;

Історія

Угольський монастир вважається одним з найдавніших монастирів Закарпаття. Початок його історії відносять до домонгольського періоду. Можливо, цей монастир був не просто найдавнішим монастирем Закарпаття, але і взагалі найдавнішим загальнослов’янським монастирем.  Спочатку монастир мав дерев’яну церкву, потім її замінили кам”яною (1750-1785). Церква була збудована на честь свт.Николая Чудотворця. Всі документи того часу свідчать про те, що монастир був багатий: мав худобу, землю. Монахи, яких нараховувалось близько 330, самі здобували сіль та земляний віск, користувались мінеральною водою, джерела якої були в монастирі.

Особливої значимості та популярності монастир набув у добу єпископа Досифея (Феодоровича). У той час Єпископ Досифей був єдиним православним єпископом Закарпаття, де в той час панувала унія. Він рукополагав у священиків дияконів і всім без винятку заповідав берегти Православну віру та звичаї. 22 серпня 1720р. австрійський імператор Kарл VI підпорядкував усі монастирі і храми Мукачівському уніатському єпископу, а Владику Досифея позбавив “всяких єпископських функцій”. Але православного Владику Досифея не тільки не залишив народ і священство, а навпаки, стали відноситись до нього ще з більшою повагою і любов’ю. Він продовжував висвячувати священиків та приймати народ, за що був ув’язнений в Хустському замку, де у 1734 році захворів і помер. Тіло покійного було перенесено в Угольський монастир і там поховано. Могила Владики Досифея і зараз є місцевовшанованою святинею монастиря.  Є історичні відомості, що Угольський монастир ще у XVIII ст. мав декілька скитів: у Драгові, в Одарові, Вільхівцях, Малій Угольці та Великій Угольці.

У 1788р. імператор Йосиф ІІ видає Указ про закриття усіх мараморських монастирів, серед яких був і Угольський. Пізніше монастир знову розпочав своє життя, та за часів Радянської влади,  у вересні 1959 року, знову був закритий. У 1990 році в Угольському монастирі знову затеплилась лампада черного життя. В цьому ж році на території обителі була побудована каплиця в ім’я Св.прор.Ілії, яка зараз реставрується,  а в 1993р. – Успенський собор.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Успенський жіночий монастир с. Угля

loading map - please wait...

Успенський жіночий монастир с. Угля 48.151729, 23.612977 http://orthodoxkhust.org.ua/monasty-ri/zhinochi/svyato-uspenskyj-zhinochyj-monastyr/